27מרץ

מסלול קליל למדווש המתחיל בהרי הכרמל

הרים | פורסם במקו 05/01/09 09:51

מסלול: דרך נוף כרמל היא דרך עפר נוחה העוברת בשבר הכרמל, בכתף שהיא מעבר בין מצוקי הדולומיט הקשה שמתחתינו לקירטון הרך שמעלינו. הדרך הנוחה מאוד מבחינה פיזית וטכנית, עם נוף מרשים, טובה לרוכבים מתחילים ומומלצת כמסלול לטעימה לאנשים שנרצה להדביק בשיגעון הרכיבה. אך גם ותיקים ומנוסים ימצאו עניין בנוף, בשקט ובאתרים הפחות מוכרים לאורכה, או כמסלול לרכיבת לילה. מים ניתן למצוא בחניונים בתחילת הדרך ובקרן כרמל.
למתחילים בכביש העולה מנשר, לאחר כ-2.3 ק”מ, קצת אחרי סימון השביל הכחול של נחל נחש, ישנה דרך היורדת מזרחה כחצי ק”מ לאורך שיא השלוחה אל הוטת ג’ין (נ.צ 1566/2380) – פתח מערה קרסטית עמוקה שבחורף עולה ממנו אוויר חם ואדים.

ניתן להתחיל את המסלול גם מהשכונה הבדואית של עוספיא (לבאים מצומת דמון לכיוון עוספיא – פניה שמאלה קצת לפני הק”מ ה-39). הדרך מתעקלת לכיוון מזרח עד למצפור דוד איזן – אתר הנצחה ללוחמים שנפלו בתעלת סואץ. במקום דגם ענק של חצי האי סיני והמעוזים שעל התעלה. משם נרכב כל הזמן בשבילים יורדים עד למפגש עם דרך הנוף. את הירידה להוטת ג’ין נזהה על פי השביל הכחול של נחל נחש.
נחזור לדרך הנוף ונמשיך דרומה בדרך ברורה ומשולטת, לאורך פיתולי הדרך המקיפים את ערוצי הנחלים היורדים מזרחה. לאורך הדרך מתגלה נוף מרשים וחורש ים תיכוני של אלונים, עצי קטלב ודפנה ופריחות בעונה. לאחר כ-16 ק”מ (כ-1 ק”מ אחרי האומגה הגדולה של הדרך) נתחבר לכביש שיוביל אותנו לקרן כרמל – אל-מוחרקה.

באל מוחרקה יש מנזר השייך למסדר הכרמליטים, ובחצרו פסל אליהו הנביא אשר לפי המסורת נאבק כאן בנביאי הבעל. זה המקום לשלוף את התנ”ך מנרתיק האוכף (מי שלא הביא – שיקשיב) ולקרוא (מלכים א’, י”ח) את הסיפור המדהים של המאבק וניצחון האמונה באל.

קרן הכרמל יוצרת את משולש הכרמל, יחד עם העיר חיפה וחוטם הכרמל שמעל בנימינה, והיא הנקודה הטובה ביותר לתצפית בכרמל. מגובה של 474 מטרים ניתן לראות בימים הבהירים של חודשי החורף (“ביום טוב”, כמו שמבטיחים המדריכים) את החרמון המרוחק, את הרי הגלעד, הר עיבל, חדרה, נתניה ועוד.
ומכאן נגזרת נקודת הקפה של הטיול על פי אסכולת ההר, בתצפית מדהימה אל מול הנוף. לאחר הפסקת הקפה מחכה לנו קטע נחמד לסיום: נחזור לדרך הנופית ונרכב כ-8 ק”מ בפיתולי הדרך עד לכביש אליקים-דלית אל-כרמל (672). באזור ישנן דרכים רבות ובעזרת מפה אפשר להתחילו ולסיימו בדרכים שונות ואף להפכו למסלול מעגלי.

WhatsApp chat